2024/2025
Do hlubin rybníka – 1. E, 1. G
Ve středu 15. ledna jsme měli ve třídách 1. E a 1. G program Ekocentra Koniklec. Téma programu bylo Do hlubin rybníka. Dozvěděli jsme se nové informace o tom, jak to v rybníku funguje, a také o jeho obyvatelích. Zahráli jsme si hru na žáby a zkoušeli jsme, jak zachránit žáby v okolí cest.
Návštěva na Západočeské univerzitě v Plzni
Ráno 8.1. 2025 třídy 6.D a 6.F vyrazily autobusem do Plzně. Cesta trvala přibližně hodinu. Když jsme přijeli, vydali jsme se na univerzitu v Plzni. Byli jsme rozdělení na dvě skupiny a nás čekalo mikroskopovaní a virtuální realita.
Při mikroskopovaní jsme používali dost vyspělé mikroskopy, se kterými jsme si mohli zamikroskopovat sinice a řasy, které zvětšené, vypadaly úžasně.
Při zkoušení virtuální reality jsme se koukali na stavbu Země a různé věci, co se dějí se zemí (např. pohyb litosférických desek). Měli jsme také možnost si zkusit virtuální brýle nové generace a virtuální brýle, do kterých se dává telefon.
Když se obě skupiny vystřídaly, vydali jsme se tramvají do zoo. V Akva Tera jsme viděli ještěry, želvy, žáby, dokonce nám o nich vyprávěl pan ošetřovatel.
Paní učitelka Krauseová nám zase řekla něco o vodním světě, kde jsme viděli mořské ryby, sasanky a korály. Když jsme si to dostatečně prohlédli, zastavili jsme se v nákupním centru, kde jsme si mohli koupit něco dobrého. Poté jsme se vyrazili tramvají zpět tramvají k univerzitě a k autobusu. A pak jsme se vydali zpět do Prahy.
V. Horálková, 6.D
Technologická gramotnost
V lednu měli žáci 8. a 9.tříd přednášku o technologické gramotnosti, kde se dozvěděli o vývoji technologií posledních dvou set let (od motorů po umělou inteligenci) a o vizích pro další desetiletí.
Pokrok je totiž nezastavitelný, a i když byly spalovací motory před 150 lety technologickou novinkou, nyní se plánuje, že by se od roku 2035 automobily s tímto motorem neměly vyrábět.
Největší technologický pokrok však vnímáme v oblasti mobilního připojení (internet, telefon) a umělé inteligence.
Za posledních 30 let se rozšířil internet mezi běžnou populaci, dokonce máme „chytré domácnosti“. Ovšem tento pokrok nám také přináší rizika s bezpečností dat (např. hackeři prolomí heslo se 6 znaky okamžitě, ale heslo s 18 znaky (kombinace čísel, písmen a symbolů) je prolomitelné za tisíce let).
Před 30 lety raritní a v běžném životě funkčně téměř nepoužitelné mobilní telefony zlepšují svou výkonnost téměř exponenciálně a v roce 2020 mobilní síť 4G nahradila síť 5G (páté generace) a cca v roce 2030 je plánována 6G.
Skokově se vyvíjí také umělá inteligence (AI). Dříve se soudilo, že stroj nedokáže překonat člověka ve strategických hrách kvůli příliš velkému množství kombinací tahů (až k miliardám), ale okolo roku 1990 porazil počítač světového mistra v šachách a v roce 2016 v taktické asijské hře go. Dnes AI je přístupná i běžnému člověku, ale ještě nemáme dostatečně vytvořené mechanismy pro odhalování zásahů umělé inteligence ve fotografiích a videích (např. fotomontáže nebo „umělá“ prohlášení významných osobností).
Přednáškou nás provázel lektor Tadeáš Balda z ČVUT.
Z vyprávění studentů Vokáčové, M., Cíchové, M. z 9.C a Šefra, M., Valterové, S. z 9.D sestavila Mgr. L.Fulínová
Spelling Bee na Peřině
V prosinci 2024 si mohli žáci třetích až šestých tříd na vlastní kůži vyzkoušet světově známou soutěž Spelling Bee. Ta spočívá v hláskování anglických slov, která soutěžící slyší. Soutěžící musí vědět, jak slovo napsat, a zároveň perfektně znát názvy písmen anglické abecedy. Když se to správně zkombinuje a soutěžící řekne správně slovo po písmenkách, získává bod.
Do celoškolního kola se kvalifikovalo 36 žáků z 15 různých tříd obou našich pracovišť. Žáci poměřili síly se svými kamarády, ale i s dětmi, které jinak nepotkávají. Z napínavého souboje vzešli pak ti nejlepší za každý ročník – první místa obsadili Lili Nguyen ze 3.C, Jakub Andr ze 4.C, Natálie Roško z 5.A a Edith Clare Wojda z 5.B a v nejstarší kategorii letošního ročníku zvítězila Nela Kučerová ze 6.E.
Všichni účastníci si odnesli diplom a ti nejúspěšnější navíc i pohár z řepské speciálky Yper.
Děkujeme za skvělý zážitek, gratulujeme vítězům a těšíme se na příští ročník!
Mgr. Barbora Jakubcová & tým učitelů AJ
Charitativní koncert 19,12,2024
Tradiční koncert, na kterém naše děti předvedly svůj talent, se vydařil. Opět jsme byli svědky, že se mezi námi nachází spoustu šikovných budoucích umělců, kteří podpořili správnou věc. Tou je přispění na vzdělání jiných dětí v cizině, kde mnoho dětí nemá prostředky na vzdělání, jako u nás. Podpořili jsme dívku v daleké Indii, Pranitu. Všem se vystoupení podařilo a děkujeme organizátorkám pí. uč.Karolíně Kuprové, pí uč. Radce Štauberové Procházkové a jejich kolegům za pěkné představení. Pranitě přejeme hodně úspěchů ve studiu.
Vánoční vystoupení - Vzhůru ke hvězdám 2024
18.12.2024 se konalo vánoční vystoupení, tříd 1. a 2. stupně. Vystoupení bylo pro rodiče a mělo velký úspěch. Za pořadatele všem děkuji
Dvořáková Šárka
Zámek Loučeň
V prosinci jsme navštívili zámek Loučeň, kde letos opět probíhá prohlídka zámku s názvem „Příběh vánočního stromečku“. Ve slavnostně nazdobených místnostech bylo více než 20 vánočních stromečků a každý měl svůj příběh – vždy jiná země. Dozvěděli jsme se například, jak se slaví Vánoce v Itálii, v Německu, ve Finsku a spoustě jiných zemí. Náš výlet jsme zakončili prozkoumáním labyrintů a bludišť, které jsou součástí zámecké zahrady.
Žáci 3.E a 4.H
Mikuláš 2024
Stejně jako každý rok k nám zavítali Mikuláš s anděli a čerty. Bylo to milé zpestření a zároveň připomenutí toho, že se Vánoce již blíží.
Čertí škola
Čertí řádění…
„Čertí škola, to je žúžo, to , co chtějí, dělat můžou…“
Děti si užívaly radovánek a čertího
řádění. Navštívil nás i Mikuláš s Andělem a Čerty.
Přišel i sám Lucifer !!!!
Zpívalo se, tančilo, soutěžilo , ale také hledalo.
Děti našly ztraceného čertíčka a dostaly od něj i něco
dobrého do bříška…a už se těšíme všichni na Ježíška !
zapsala: Mgr.Vyjídáková Dana
třídní učitelka
Chile – země písku a ledu
Více než deset let se žáci naší školy každý rok těší na vzdělávací pořad věnovaný poznávání zemí, zvířat, rostlin a lidí, který připravuje Adam Lelek a jeho tým v rámci projektu Planeta Země 3000. Na podzim projekci viděly osmé a deváté ročníky v kině Světozor.
Letos byl program věnovaný Chile, kterým nás kromě komentátorů provázela i Pachamama, matka země. Společně jsme se podivovali nad tím, že je to země, která zasahuje všechny podnebné pásy, že je 3000km dlouhá , ale je jenom 250km široká. S Adamem jsme navštívili velehory, prošli jsme se po ledovci i po poušti. Viděli jsme ledovcového brouka dráčka patagonského, kterému nezamrzá krev, i lamy, které podle pověsti hlídají nás lidi, abychom neprováděli nepřístojnosti. V Santiagu de Chille jsme se svezli metrem, které je celé napájeno z obnovitelných zdrojů, a navštívili jsme i město Valparaíso, kde se jezdí divoký závod z kopce po schodech a již třikrát jej vyhrál český závodník Tomáš Slavík.
Nakonec jsme si zaletěli i na Velikonoční ostrovy, kde nám Adam připomněl, že to byl ing. Pavel, který pomáhal rozpohybovat slavné sochy moai.
I když Chile znamená v jazyce původních obyvatel „kde, končí země“, nás na konci pořadu začala nesmírně zajímat.
Z vyprávění žáků 9.D sestavila Mgr. L.Fulínová
Hvězdárna
V pátém ročníku se žáci učí o vesmíru, proto se dne 26. 11. stala Štefánikova hvězdárna jasnou volbou pro návštěvu tříd 5. E a 5. F. Žáci se podívali na krátký dokument, zeptali se na několik otázek a prošli si interaktivní expozici. Na závěr nechyběl nákup suvenýrů a příjemná procházka Zahradou Kinských.
Vánoční čokoláda 1. E a 2. E
Ve středu 27. 11. jsme vyrazili na výlet do čokoládovny. Vyrobili jsme si dva druhy čokolády a nakoupili dárečky. Na závěr jsme si prohlédli různá zvířata, která v areálu chovají. Předvánoční výlet jsme si moc užili.
Energetická náročnost
28.11.2024 se uskutečnila přednáška pro žáky 8. a 9. tříd na téma „Energetická náročnost.“
Posluchači byli lektory vedeni k přemýšlení nad energetickou náročností v domácnostech, aby si uvědomovali, kde všude v běžném životě je nezbytná energie a hlavně, kde by se dalo šetřit.
Den válečných veteránů 11.11.2024
11. listopadu jsme my, deváťáci navštívili prvňáky. Přišli jsme za nimi, aby jsme je seznámili s Dnem válečných veteránů, něco jim o tom pověděli, a také si s nimi zahráli hry. Dělali jsme spoustu aktivit, jako třeba vybarvování omalovánek, skládání, nebo i odpovídání na různé otázky. Moc jsme si to užili a doufáme, že si naši prvňáci něco budou pamatovat.
Historická exkurze do Osvětimi a Krakova (Schindlerova továrna)
Říká se, že „kdo si nepamatuje minulost je odsouzen k jejímu opakování“, a proto každoročně žáci 8. a 9. tříd naší školy vyjíždějí do některého z koncentračních táborů, aby na vlastní oči viděli, jak fungovala mašinérie holocaustu a slyšeli skutečné příběhy.
Letos nás cesta zavedla opět do polské Osvětimi, kde docházelo slovy průvodkyně k „průmyslovému vraždění lidí“. Procházeli jsme zděnými budovami Auschwitz I i rozlehlým areálem Auschwitz II. Intenzita místa na všechny silně působila.
Večer jsme se ubytovali blízko centra Krakova, které jsme si následující den prohlédli. Viděli jsme slavného krakovského draka pod Wavelem. Na Głowném rynku jsme měli rozchod pro nákup suvenýrů, odkud jsme spěchali na prohlídku továrny Oskara Schindlera. V té byla expozice věnována převážně vzniku 2.světové války a naši průvodci nás opět chválili, že jsme dobře připraveni.
Vyčerpaní všemi body programu jsme si v autobuse rádi zdřímli cestou domů.
Mgr. Lucie Fulínová
Dýňové hrátky se Strašidláky
I v letošním roce jsem pro děti připravila nevšední zážitek: „Dýňové hrátky se Strašidláky“.
Dobrá nálada a chuť se radovat byl jen krůčkem k začátku příjemného dne.
Celé dopoledne proběhlo v duchu Strašidelné školy…každé strašidlo se představilo nějakým svým jménem a pozdravem. Děti plnily úkoly, tvořily, vystřihovaly a řadu dalších. Za odměnu byly pozvány na taneční zábavu,
Všem se nám tento den moc líbil. Děti byly nadšené a plné dojmů, určitě máme na co vzpomínat…
Zpracovala: Mgr. Vyjídáková Dana
Učitelka přípravné třídy
Exkurze na hrádek Krakovec a zámek Lány
Dne 10.10. 2024 měly všechny šesté třídy možnost se podívat na zříceninu hradu Krakovec a prohlédnout si Lány. Nejdříve jsme jeli na zříceninu hradu Krakovec, kde se natáčely filmy Ať žijí duchové, Princ a Večernice.
Překvapivé bylo, že cesta k hradu byla rovná, v některých místech dokonce z kopce. Paní průvodkyně nám řekla spoustu zajímavých věcí, jednou z nich bylo, že tento hrad byl dokončen v roce 1382 za vlády Václava IV. již za 2,5 roku a ve své době to bylo nejmodernější sídlo, protože se místnosti vytápěly tak, že je hřály komíny ve zdi. Na konci jsme spatřili sochu mistra Jana Husa, protože hrad byl poslední jeho zastávka, než odešel do osudné Kostnice.
Dozvěděli jsme se mnoho informací a abychom ty informace jen tak neupustili z hlavy, vyplňovali jsme pracovní list. Bylo to bráno jako škola hrou!
Po prohlídce Krakovce jsme pokračovali na zámek Lány. Tohle místo je unikátní, protože je to letní sídlo prezidenta. První prezident, který tam bydlel, byl Tomáš Garrigue Masaryk se svou manželkou Charlottou.
Byla tam spousta komnat a měli jsme možnost se projít po červeném koberci. Paní průvodkyně nám vždycky řekla nějaký zajímavý příběh. Nejvíc se nám líbila žlutá a modrá jídelna.
Všichni jsme si to určitě moc užili a děkujeme za takovouto možnost!
(Výlet byl financován v rámci projektu ZŠ Socháňova Praha – Domino. Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_002/0000972.)
Za šesté třídy sepsaly: Adéla Kosíková 6.C a Lejla Němečková 6.A
4.G na radnici
V rámci výuky vlastivědy třída navštívila MÚ Prahy 17 s požadavky, co by chtěly změnit v Řepích. Děti přijal místostarosta Miroslav Šoukal, aby je seznámil s rozmanitou prací na úřadě pro řepské občany a přislíbil nejčastější podněty dětí ohledně vybavenosti dětských hřišť řešit ve spolupráci s příslušnými orgány. S tímto příslibem a po prohlídce úřadu odcházely děti spokojeně zpět do školy.
Mgr. J. Štěpanovská
Tajemství lesa 1. E a 1. F
Ve středu 23. října jsme měli ve třídách 1. E a 1. F program Ekocentra Koniklec. Téma programu bylo Tajemství lesa. Dozvěděli jsme se zajímavé informace o ekosystému les a zahráli jsme si různé hry. Dále jsme určovali stopy lesních živočichů a hmatem jsme poznávali věci v tajemných sáčcích. Program jsme si užili a dozvěděli jsme se i něco nového.
Výlet do staré Prahy - královská stezka
Tento výlet byl velice pěkný. Paní průvodkyně byla moc příjemná a měla i příjemný hlas a vše nám pěkně a zajímavě vysvětlila. Památky, na kterých jsme se byli podívat, byly moc hezké, Praha je opravdu nádherná. Celkově se mi výlet líbil, i když cesta byla delší.
Sofie Štauberová
Naše procházka začala u Prašné brány, Celetnou ulicí jsme se dostali až na Staroměstské náměstí, zastavili jsme se u orloje, pak přes Staré Město na Karlův most, na Kampě jsme se nasvačili a pokračovali na Malostranské náměstí a Nerudovou ulicí až na hrad. Cestou jsme vyplňovali pracovní listy z celé procházky, která se mi moc líbila.
Vojtěch Černý
Mně se to moc líbilo, průvodkyně byla hodná, mluvila stručně, ale srozumitelně, takže jsme vše pochopili a dozvěděli se mnoho zajímavého ze staré Prahy. Ke každé památce něco krátce řekla. Bylo to super. Teodor Jelínek
Procházka se mi moc líbila, památky Prahy jsou nádherné a průvodkyně o nich velice pěkně vyprávěla. K procházce jsme ještě vyplňovali pracovní listy, nebyly těžké, ale občas jsme se museli i zamyslet, proto jsme důkladně poslouchali celý výklad.
Kateřina Bendová
Výlet do Prahy se mi velmi líbil, počasí nám vyšlo úplně nádherné, cizinců v centru nebylo ještě dopoledne tolik, naplánované to bylo pěkně a úkoly, které jsme plnily, byly zajímavé, včetně fotografií. Museli jsme třeba najít dle fotografií znaků v Nerudově ulici čísla popisná.
Alespoň nám cesta na hrad rychleji uběhla. Matyáš Tichý
Přespolní běh
Školní rok začal a s ním i sportovní život na naší škole. Tělocvikáři začali podporovat zdraví žáků pravidelným pohybem, aby z nich vypěstovali sportovce pevné postavou, ale i charakterem.
Pro šikovné děti odstartoval pohár školních soutěží. První jsme se letos zúčastnili soutěže v přespolním běhu. Možnost reprezentovat dostalo 12 běžců z pracoviště Laudova, dívky i chlapci. Soutěžilo se v kategoriích mladších žáků (6.-7. třída) a starších žáků/žákyň (8.-9. třída) na tratích 1000 m a 2000 m. V každé kategorii dívek i chlapců soutěžilo okolo 50 sportovců.
Nejlepšího výsledku za naši školu dosáhl Šimon Gába ze 7. třídy, který skončil na 6. místě, tři vteřiny od třetího místa.
Další žáci reprezentovali vzorně dodržovali pravidla fairplay, plnili strategické plány pana učitele, odcházeli s dobrou náladou a chutí na sobě dále pracovat.
Tělocvikáři ZŠ Genpor. Františka Peřiny
DEN PŘÁTELSTVÍ „Červený den“
Pavouku, pavoučku, upleť mi síť…..až kolem Štěstí poletí, tak mi ho chyť..!!
Děti z nulté třídy navázaly spolupráci s třídou 1.E , 1. F a 1. G. Cílem spolupráce je posilování prosociálního chování v dětské herní skupině a poznávání nových kamarádů. Děti ve všech třídách vyrobily „Pavoučky štěstí“, usoukaly dlouhou niť a společně si zazpívaly píseň „Kamarádská nebo přednesly stejnojmennou básničku“.
Celý den se nesl v duchu zábavy, her, hádanek, tvoření, zpívání, tancování a poslouchání písniček.
Zapsala: D. Vyjídáková, 0.A za kolektiv J. Jindřichová,1.E, N. Štěpánková, 1.F a A. Grebeníková 1.G
Vážení rodiče,milé děti,končí rok, ve kterém bylo opět vše >>
Novinky |
---|
Školní klub - kroužky |
Školní klub (náplň kroužků) |
Sport bez předsudků,Vítání podzimu, Škola v přírodě, (Laudova) |
Sběr, Pražský glóbus,Adopce tamarína bělovousého(Socháňova) |
23.08.2013 spuštěna nová verze www stránek |
Novinky |
---|
Vybavení školy digitálními technologiemi |
Vybavení školy digitálními technologiemi |
ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA |
Zápisy Online |
Virtuální prohlídka - Socháňova |
Virtuální prohlídka - Laudova |