logotyp
Login

2022/2023

Den válečných veteránů a 9.B

Den válečných veteránů Den válečných veteránů Den válečných veteránů Den válečných veteránů Den válečných veteránů Den válečných veteránů Den válečných veteránů Den válečných veteránů Den válečných veteránů Den válečných veteránů

11. listopad na naší škole

11.listopad je den, kdy si připomínáme naše padlé, a také stále žijící hrdiny. Připomínáme si ty, kteří za nás bojovali ve světových válkách nebo nás reprezentovali a reprezentují na zahraničních misích.

Právě tito vojáci nasazovali a nasazují své životy za svobodu a nezávislost našeho národa.

Žáci naší školy se tradičně zdobí vlčími máky, které jsou mezinárodním symbolem Dne válečných veteránů. A deváté třídy chodí do prvních tříd poučit naše prvňáčky o panu genpor. Peřinovi.

Ale letos jsme uctili i památku našeho řepského patrona sv. Martina a připomněli jsme si, že jezdil na bílém koni (nosí nám sníh) i že plášť a meč v erbu Řep připomínají, že se dokázal rozdělit s člověkem v nouzi. A protože k oslavám sv. Martina neodmyslitelně patří i husy – protože Martina právě husy měly svým kejháním prozradit, když se skromně schovával před povýšením do biskupského stavu - tak jsme si letos do školy přinesli i je! Papírové, keramické, plyšové, dřevěné….!

Milé děti, přejeme vám, abyste dokázali být statečné a velkorysé jako sv. Martin a jako náš pan generál František Peřina!


5.D v pekárně

5.D v pekárně 5.D v pekárně 5.D v pekárně 5.D v pekárně 5.D v pekárně 5.D v pekárně 5.D v pekárně 5.D v pekárně 5.D v pekárně 5.D v pekárně

Ten, kdo straší, nezlobí aneb Halloween ve 3.A


Jihlava

Výlet tříd VI.C a VI. D do ZOO Jihlava a jihlavského podzemí.
Co je potřeba udělat, aby se výlet vydařil ? Vyhledat zajímavý program, přidat spolehlivého řidiče autobusu, všestrannou a sympatickou průvodkyni a v neposlední řadě se svatým Petrem domluvit to nejlepší počasí. A super výlet je na světě!!! O tom svědčí i reakce některých účastníků :
„Nejvíce se mi líbili dravci – jak poletovali mezi námi a dokonce mi stála na hlavě poštolka.“
„Výlet byl dobrej, ale nejlepší byli kapybary.“
„Bylo to super. Je to moc hezká ZOO. Nejvíce se mi líbil ara zelenokřídlý.“
„Tenhle výlet byl můj nejlepší. Když jsme byli ve strašidelném podzemí, trochu jsem se bála. Tomuhle výletu není co vytknout.“


Chrustenice

Výlet 4. A, 5. D do mydlárny a sklárny v Chrustenicích


Výstava plazů

Dne 16.9.2022 naše třída navštívila unikátní výstavu v KC Průhon – Obojživelníci, plazi a jejich úžasný svět. V galerii jsme měli možnost vidět zblízka mnoho živých obojživelníků, plazů a také jejich fotografie. Měli jsme i velké štěstí, že jsme viděli čerstvě narozené malé krokodýlky

Výstava se nám všem velmi líbila a určitě by si ji neměli nechat ujít všichni, co mají rádi plazi a obojživelníky. A navíc je i zcela zdarma.

Žáci třídy 5.D


Zámek Ploskovice 1.A, 1.B

Vyjeli jsme do Země snů, abychom vysvobodili princeznu Sněženku. Podařilo se nám zneškodnit zlého čaroděje a princeznu jsme šťastně zachránili. výlet se vydařil a všem se moc líbil.
Bc. J. Bajerová


Žáci ZŠ genpor. Peřiny v Polsku

Je již tradicí, že žáci 8. a 9. ročníku vyjíždějí každý druhý rok na dvoudenní dějepisnou exkursi do Polska. Nejinak tomu bylo i letos. 107 žáků naší školy vyrazilo do Polska dvěma autobusy. První den byl věnován návštěvě koncentračního tábora Osvětim. Za přítomnosti průvodce v českém jazyce se seznámili se smutnou historií tohoto místa. Druhý den žáci věnovali prohlídce dvou krásných historických měst – Krakow a Wroclaw. Tato města souvisí i s našimi dějinami, což bylo pro většinu dětí překvapením. Exkurze splnila svůj účel – přiblížit žákům historii hmatatelně. Ti se vrátili zpět plni dojmů a poznatků k zamyšlení. Již připravujeme další dějepisný výjezd a věříme, že bude pro žáky přínosný stejně jako ten letošní.

Polsko Polsko Polsko Polsko

Cesty za demokracií

Jak říká cestovatel Miroslav Zikmund: „Nelituji žádného dne, kdy jsme byli na cestách“ A naši žáci si cestování užili opravdu důkladně. V době, kdy Česká Republika podruhé ve své historii předsedá celé Evropské unii, měli žáci naší školy možnost cestovat po Evropě v rámci realizace grantu s názvem Demokraté.

Celkem se v září uskutečnilo 6 výjezdů, během kterých žáci navštěvovali demokratické instituce celé Evropy.

 

Někteří navštívili Belgii a Nizozemí. Zejména Brusel, jež můžeme nazvat jakýmsi hlavním Evropské unie a sídlí zde řada unijních institucí včetně Evropské komise a Rady EU.  Nenechali si ujít budovy Parlamentaria, kde vzniklo přímo multimediální centrum s cílem přiblížit návštěvníkům zábavnou formou poznatky o tom, jak vznikala dohoda o evropské spolupráci, jak funguje Evropský parlament a jak vypadá práce unijních politiků. To vše prostřednictvím videí, interaktivních her apod. A protože je Česká Republika už dlouho plnohodnotným členem EU, výklad byl k dispozici i v češtině.

Další skupina žáků se vypravila do dvou sousedních zemí – Polska a Německa. Konkrétně do metropolí Varšavy a Berlína. Prohlédli si tak nejen budovu polského parlamentu, ale také pověstný berlínský Reichstag, tedy budovu Říšského sněmu, dnes německého spolkového parlamentu. Z její kopule je nádherný výhled na celé hlavní město.

V Berlíně byli koncem září i vybraní žáci osmých tříd. Ti ale navíc zavítali také do Francie, kde je čekal zejména malebný Štrasburk, který je kromě perly Alsaska také jedním ze sídelních měst Evropského parlamentu. Cestovatelé z naší školy tak navštívili budovy Rady Evropy, Soudní dvůr EU a samozřejmě i samotný parlament, kde měli unikátní možnost prohlédnout si výstavu věnovanou historii Unie.

Zatímco několik výprav našeho žactva mířilo západním směrem, další se spolu s pedagogy vydali na jih. Při návštěvě našich rakouských sousedů zhlédli Vídeň včetně opravované i náhradní budovy tamního parlamentu. Posléze se v italském Miláně dokonce setkali s českým konzulem Jiřím Kudělou, který výpravu ze ZŠ genpor. Františka Peřiny poučil o práci zástupce České republiky v zahraničí. Předvedl jim také Český dům, což je centrum, které v Miláně slouží nejen k setkávání politických a obchodních představitelů, ale především k šíření povědomí o české kultuře.

Šesťáci se pak vypravili do dvou ze čtyř zemí tzv. visegrádu – na Slovensko a do Maďarska. V Bratislavě i Budapešti si prohlédli budovy parlamentů. Zatímco ten slovenský je moderní budovou, maďarský je překrásně zdobená novogotická stavba tyčící se na břehu Dunaje.

Všechny tyto výpravy za poznáním krás Evropy a výhod demokracie se mohly uskutečnit díky projektu Demokraté, který realizuje naše ZŠ genpor. Františka Peřiny a je spolufinancován Evropskou unií, konkrétně ze strukturálních fondů v rámci Operačního programu Praha.

Projekt Demokraté proběhl ve třech fázích. V té první se učitelé proškolili a vypracovali metodiku, kterou následně ve druhém kroku zavedli do samotné výuky. Třetí fází byly pak cestovatelské výpravy, které děti seznámily s demokratickými institucemi v Evropě.

 

Mgr. Lucie Fulínová a pedagogický sbor ZŠ genpor.Fr.Peřiny


Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Základní škola genpor. Františka Peřiny

Created by © 2011-2022 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy