logotyp
Login

Anglie 1. turnus

1. den

V pořádku jsme zvládli noční přejezd. Dali jsme si rozvičku na benzince před Amsterdamem. Prošli jsme si historické centrum Amsterdamu, viděli jsme královský palác i dům Anny Frank over, dozvěděli jsme se, proč jsou amsterdamské domy tak úzké a proč mají velká okna. Nakonec jsme se projeli po kanalech na lodi s anglickým průvodcem. A teď těšíme na naloďování na trajekt. Další zprávy už budou z Velké Británie. 

2. den

Cesta trajektem s 11 palubami byla úžasným zážitkem. Ocenili jsme nejen novou zkušenost s lodí, ale především možnost se vysprchovat a k spánku se natáhnout do čisté postele. Ráno jsme z lodi vystupovali jako sebejistí cestovatelé,  hned jsme zamířili k památce světového významu,  k Hadrianovu valu. Od života římských legií jsme se krajinou plnou oveček ke gotickému městu Durhamu, kde se nachází třetí nejstarší univerzita Británie. Tam jsme obdivovali románskogotickou katedrálu, užili jsme si rozchod a dozvěděli jsme, jak poznat stáří poštovních schránek (ta, u níž jsme si povídali, byla stará skoro 150 let). Přemisťujeme se do Yorku a těšíme se na naše host families. 

 

3. den ponděli

Ráno nás náš autobus nabírá na stanovištích a my si vyměňujeme nejen dojmy z rodin, ale i svačiny a octové chipsy. A protože jsou dvakrát v měsíci květnu "bank holiday" neboli úřední prázdniny a vše je zavřeno(i škola!), máme dnes změnu (prohození)  programu a vyrážíme dnes na celodenní výlet do Lake District. 

Čeká nás tajemný Castlerigg Stone Circle, prochazka starobylým Keswickem u jezera Derwenwater a dále vyjížďka lodí po nádherném Windermere Lake. Cestou v autobuse posloucháme zajímavosti o Anglii např. že Oxford se pravděpodobně jmenuje podle toho, že to bylo kdysi misto pro brodu (ford) pro voly (ox). 

 

 

 4. den úterý

 Dnes jsme poprvé zamířili do školy. Učíme se v krásném moderním kampusu York University. Odpoledne jsme se vydali krajinou vřesovišť do přímořského městečka Whitby, kde jsme navštívili muzeum Jamese Cooka v domku, ve kterém žil. Dozvěděli jsme se, jak moc byl výjímečným cestovatelem a kartografem a také, proč se klokanům říká kangaroo. Pak jsme vystoupali k impozantním ruinám kláštera, který inspiroval k napsání románu Dracula. Užili jsme si rozchod v městečku, ochutnávali jsme fish and chips a někteří šli místo nákupů pohladit Severní moře. Den jsme zakončili na nádraží Gotland, kde se natáčel 1. díl Harryho Pottera. 

 5. den středa

Ve středu jsme se ve škole dozvěděli o Vikinzích a trénovali jsme slovíčka a dokonce diktát. Odpoledne jsme měli procházku významným středověkým městem York, kde se nachází veliká katedrála.  Poté jsme viděli "Příčnou" ulici a nejkratší uličku s nejdelším názvem Yorkshire a pak jsme měli prohlídku muzea Vikingů. Projeli jsme se v kabinkách vikingskou vesničkou a to, co jsme se ráno dozvěděli, jsme mohli i vidět. Užili jsme si rozchod a nákupy a už víme, jak poznat domy, které byly za Cromwella loajální ke králi. 

 

6. a 7. den čtvrtek a pátek

 

Dnes se loučíme s anglickou školou a vyrážíme na poslední výlet do Howards  Castle, což je obří panské sídlo obklopené parky a rozkvetlými zahradami. Odpoledne ještě nakupujeme ve velkém supermarketu jídlo na cestu domů. 

V pátek v 8 hodin ráno nakládáme kufry do autobusu.  Dopolední program jsme si rozdělili podle zájmu, a tak někdo ještě zamířil užívat si atmosféru gotického Yorku a jiní do muzea vláčků.  V poledne definitivně opouštíme Yorkshire a vyrážíme k trajektu do Holandska. 


úterý

Angie 1 Angie 1 Angie 1 Angie 1 Angie 1

středa


Čtvrtek a pátek


Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Základní škola genpor. Františka Peřiny

Created by © 2011-2023ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy