Studijní pobyt žáků ve Skotsku

V termínu 19. – 26. 5. 2018 vycestovalo 60 žáků šestých až devátých tříd naší školy na studijní pobyt do Skotska. Pobyt zajišťovala cestovní kancelář CK ROYAL. Tuto studijní cestu financovali rodiče dětí, kteří od ÚMČ Prahy 17 obdrželi na každé dítě grant ve výši 5000 Kč.

Děti byly ubytovány ve velmi příjemných hostitelských rodinách, které mimo ubytování poskytovaly žákům stravu standardním stanoveným způsobem. Děti absolvovaly celkem 12 lekcí anglického jazyka ve 3 výukových dnech. Žáci byli, dle úrovně znalostí anglického jazyka, rozděleni do čtyř skupin. Výuku vedli rodilí mluvčí. Profesionální úroveň školy byla vysoká. V závěru děti obdržely certifikáty o úspěšném absolvování kurzu.

Do odpoledních hodin byly zařazeny poznávací aktivity. Děti navštívily během pobytu řadu atraktivních míst – Shakespearovo rodné město Stratford upon Avon, hlavní město Skotska Edinburgh, hrad Stirling. Žáci si prohlédli královskou jachtu Britannia. Celodenní výlet do oblasti Highlands zahrnoval projížďku údolím Glencoe, návštěvu památníku Commander Memorial, návštěvu města Fort Augustus a nechyběla ani plavba lodí po jezeře Loch Ness.  Šestý den po dopolední výuce angličtiny jsme přejeli do Anglie se zastávkou ve svatební vesnici Gretna Green, následovalo ubytování v Liverpoolu. Návštěva Beatles Story Museum a procházka historickým centrem. Po snídani výlet na ostrov Anglesey, zastávka ve Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch,vesničce s nejdelším názvem na světě, poté přejezd do jedné z nejkrásnějších oblastí Walesu na Holy Island, kde se nachází přírodní rezervace South Stack s největší kolonií papuchálků v Evropě, návštěva historického majáku. Odpoledne zastávka v městečku Conwy, kde se nachází jeden z největších britských hradů Conwy Castle a také nejmenší domeček v Británii. V podvečer zastávka v přímořských lázních Llandudno, výjezd historickou tramvají na vrchol Great Orme.

Během celého pobytu si žáci vedli studijní deníky, do kterých si zakládali
a zaznamenávaly informace o navštívených místech.
Studijnímu pobytu předcházely dvě přípravné lekce ve škole tak, aby byly děti na pobyt co nejlépe připraveny.

Cílem studijního programu je podpora jazykového vzdělávání dětí, zvýšení motivace ke studiu cizího jazyka, výchova dětí k toleranci a samostatnosti v cizí zemi a v multikulturním prostředí. Studijní pobyt se nám opět vydařil a jeho cíle byly splněny.

Skotsko

Putování Hornorýnským pomezím

Poznávání Hornorýnského pomezí

Exkurze žáků naší základní školy do Francie a Švýcarska se uskutečnila ve dvou termínech. Deváté a osmé třídy vyjely 5. – 6. června 2018. Šesté a sedmé třídy vyjely 13. – 14. června 2018. Exkurze proběhla podle programu, který byl vytvořen podle našich požadavků cestovní kanceláří FliCom Travel s. r. o.  Exkurze se zúčastnilo celkem 91 žáků z druhého stupně základní školy a šest pedagogů.
   V rámci programu první den žáci spolu s velmi erudovaným průvodcem a pedagogickým doprovodem vyjeli přes Německo do Francie, města Štrasburk, hlavního města Alsaska. Historické centrum města je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Navštívili jsme gotickou katedrálu Notre Dame – jeden z nejvyšších kostelů světa s unikátním orlojem, čtvrť „Petite France“. Zážitkem pro žáky byla projížďka lodí po řece ILL.
     Ze Štrasburku jsme odjeli na opevněný hrad Chateau du Haut Koenigsbourg. Hrad je vystavěn vysoko v kopci a je z něho krásný výhled do okolní krajiny. Samotný zámek je postaven z červeného pískovce. První den jsme zakončili prohlídkou městečka Kolmar. Procházeli jsme se romantickými uličkami s hrázděnými domy typickými pro Alsasko. Zde se zachovalo nejvíce původní výstavby z 16. století. Nejslavnější místní čtvrti se přezdívá „Malé Benátky“. Z památek jsme si prohlédli například katedrálu Saint-Martin de Colmar.
     Druhý den jsme se po snídani vydali do Basileje, historického města umění a festivalů na řece Rýn. Na náměstí Marktplatz jsme si prohlédli nazdobenou radnici. „Rathaus“ – radnice postavená v gotickém stylu se sytě červeným průčelím s nádhernými malbami a hodinami. Na návrší nad městem se tyčí katedrála Münster, kterou jsme také navštívili. Po poledni jsme se vydali do údolí Emmentál, které je pojmenované podle řeky Emmy. Jde o malebmou zemědělskou oblast s trdičními dřevěnými stavbami a krásné přírody. Navštívili jsme sýrárnu, kde se dodnes vyrábí ručně a dle rodinných receptů sýr Emmentál.
Jako dárek koupili děti pro své rodiče sýry .
V městečku Trubschachen se vyrábí lahodné sušenky. Navštívili jsme velkou prodejnu sušenek s velkým počtem druhů. Využili jsme možnosti ochutnávky a pak jsme pro rodiče a blízké nakoupili hodně sušenek.
     Bezprostřední ohlasy na dva dny prožité ve francouzsky a německy mluvících zemích byly velmi pozitivní. Žáci všech ročníků si připomněli hodiny zeměpisu, dějepisu a při komunikaci využívali znalosti cizích jazyků, které se učí ve škole. Cílem naší cesty bylo motivovat žáky ke studiu německého jazyka a francouzského jazyka, tohoto cíle bylo podle našeho názoru dosaženo.                                      Osmé a deváté třídy doprovázeli: PhDr. Martina Novotná, Mgr. Jaroslava Fridrichová a Mgr. Lucie Krauseová.
Šesté a sedmé třídy doprovázeli: Mgr. Jarmila Pavlišová, PhDr. Hana Tenglerová
A Mgr. Helena Drahošová