Login

2017/2018

Putování Hornorýnským pomezím

Putování Hornorýnským pomezím

Poznávání Hornorýnského pomezí

     Exkurze žáků naší základní školy do Francie a Švýcarska se uskutečnila ve dvou termínech. Deváté a osmé třídy vyjely 5. – 6. června 2018. Šesté a sedmé třídy vyjely 13. – 14. června 2018. Exkurze proběhla podle programu, který byl vytvořen podle našich požadavků cestovní kanceláří FliCom Travel s. r. o.  Exkurze se zúčastnilo celkem 91 žáků z druhého stupně základní školy a šest pedagogů.
   V rámci programu první den žáci spolu s velmi erudovaným průvodcem a pedagogickým doprovodem vyjeli přes Německo do Francie, města Štrasburk, hlavního města Alsaska. Historické centrum města je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Navštívili jsme gotickou katedrálu Notre Dame – jeden z nejvyšších kostelů světa s unikátním orlojem, čtvrť „Petite France“. Zážitkem pro žáky byla projížďka lodí po řece ILL.
     Ze Štrasburku jsme odjeli na opevněný hrad Chateau du Haut Koenigsbourg. Hrad je vystavěn vysoko v kopci a je z něho krásný výhled do okolní krajiny. Samotný zámek je postaven z červeného pískovce. První den jsme zakončili prohlídkou městečka Kolmar. Procházeli jsme se romantickými uličkami s hrázděnými domy typickými pro Alsasko. Zde se zachovalo nejvíce původní výstavby z 16. století. Nejslavnější místní čtvrti se přezdívá „Malé Benátky“. Z památek jsme si prohlédli například katedrálu Saint-Martin de Colmar.
     Druhý den jsme se po snídani vydali do Basileje, historického města umění a festivalů na řece Rýn. Na náměstí Marktplatz jsme si prohlédli nazdobenou radnici. „Rathaus“ – radnice postavená v gotickém stylu se sytě červeným průčelím s nádhernými malbami a hodinami. Na návrší nad městem se tyčí katedrála Münster, kterou jsme také navštívili. Po poledni jsme se vydali do údolí Emmentál, které je pojmenované podle řeky Emmy. Jde o malebmou zemědělskou oblast s trdičními dřevěnými stavbami a krásné přírody. Navštívili jsme sýrárnu, kde se dodnes vyrábí ručně a dle rodinných receptů sýr Emmentál.
Jako dárek koupili děti pro své rodiče sýry .
V městečku Trubschachen se vyrábí lahodné sušenky. Navštívili jsme velkou prodejnu sušenek s velkým počtem druhů. Využili jsme možnosti ochutnávky a pak jsme pro rodiče a blízké nakoupili hodně sušenek.
     Bezprostřední ohlasy na dva dny prožité ve francouzsky a německy mluvících zemích byly velmi pozitivní. Žáci všech ročníků si připomněli hodiny zeměpisu, dějepisu a při komunikaci využívali znalosti cizích jazyků, které se učí ve škole. Cílem naší cesty bylo motivovat žáky ke studiu německého jazyka a francouzského jazyka, tohoto cíle bylo podle našeho názoru dosaženo.                                      Osmé a deváté třídy doprovázeli: PhDr. Martina Novotná, Mgr. Jaroslava Fridrichová a Mgr. Lucie Krauseová.
Šesté a sedmé třídy doprovázeli: Mgr. Jarmila Pavlišová, PhDr. Hana Tenglerová 
A Mgr. Helena Drahošová
                                                      
                                                  
 
 
                                                                                                                 

 

 

 


Vážení rodiče,
protože o zájezd byl velký zájem, rozšířili jsme nabídku ještě o jeden autobus a termín:
žáci 8. a 9. tříd mají termín zájezdu 5. - 7. června 2018
žáci 6. a 7. tříd mají termín zájezdu 13. a 15. června 2018
O místě odjezdu a přesném čase budou žáci včas informováni.

Potřebné dokumenty: platný občanský průkaz nebo cestovní pas
Cizinci, občané třetích zemí, musí mít platný cestovní pas a platné povolení k pobytu v České republice.


Finanční hotovost na vstupy je 10 EUR  a 10 CH. Žáci v označené obálce budou hotovost na vstupy odevzdávat u autobusu.

Vyhlídková plavba Strasbourgem: www.batorama.com
Exkurze sýrárna v Emmentalu: www.emmentaler-schaukaeserei.ch


Základní škola genpor. Františka Peřiny

Created by © 2011-2018 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy